Neratov jest wioską położoną na polsko-czeskim pograniczu na terenie Sudetów. Jeszcze pod pierwotną niemiecką nazwą Bärnwald stał się znanym miejscem pielgrzymek z figurką Marii Panny i źródłem, którym przypisywana była cudowna moc. Sto lat później postawiono tutaj barokowy kościół, wieś rozwijała się, miała nawet własną szkołę.
W maju 1945 roku, po uderzeniu rakiet pancernych Armii Czerwonej, w kościele wybuchł pożar, który zniszczył dach. Niemieccy mieszkańcy, którzy próbowali kościół odnowić, zostali wysiedleni. Neratov opustoszał, pola zostały zalesione, kościół popadł w ruinę i miał być zburzony, ale na rozbiórkę nie wystarczyło środków finansowych.
Rowolucja w 1989 roku przyniosła nadzieję na ratunek. Do Neratova przyszli ludzie, którzy postanowili kościół i całą wieś odnowić. Z kościoła usunęli gruz i zaczęli rekonstruować domy. Do Neratova przeprowadziło się kilka młodych rodzin, które, jako rodziny zastępcze, przygarnęły opuszczone dzieci. W 1992 roku założone zostało Stowarzyszenie Neratov, które we współpracy z lokalną parafią odnawia kościół, rozwija życie na wsi, pomaga osobom niepełnosprawnymi i wspiera rodziny zastępcze. Stowarzyszenie założyło również szkołę specjalną dla upośledzonych dzieci.
Podczas ponad dwudziestu lat działalności stowarzyszeniu udało się uratować kościół i przykryć go unikatowym przeszklonym dachem, powstały również mieszkania chronione oraz zakłady pracy chronionej dla osób niepełnosprawnych; otwarte zostały sklep, restauracja i dom gościnny a do Neratova przybyli nowi mieszkańcy. Przez cały rok odbywają się w Neratovie wydarzenia kulturalne, charytatywne i duchowe między innymi koncerty, jarmarki, festiwal aktorów niepełnosprawnych, pielgrzymki i wiele innych.
Co Neratov oferuje swoim gościom? Przede wszystkim wspaniałą atmosferę i unikatowy kościół, który jest dostępny o każdej porze dnia. Miejscowe stowarzyszenie oferuje zakwaterowanie w niedawno odnowionym domu gościnnym oraz wyżywienie w jadalni lub gospodzie. W sklepie można kupić nie tylko artykuły spożywcze ale także pamiątki oraz warzywa i owoce z miejscowego ogrodu. W kościele jest możliwość zorganizowania ślubu czy chrztu.
W przypadku dłuższego pobytu, pracujące w stowarzyszeniu osoby niepełnosprawne chętnie profesjonalnie umyją samochód, wypiorą ubrania, zapewnią również koszenie trawy i sprzątanie. Dorośli i dzieci mogą udekorować kubek czy upleść koszyk w okolicznych warsztatach rzemieślniczych Kopeczek w Bartoszowicach. Znajduje się tam również sklep gdzie można kupić wykonane w warsztatach przedmioty.