Projekt pn. „Historyczne wieże Pogranicza Kłodzkiego” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

Wycieczka piesza - Międzygórze - Igliczna - Międzygórze – Czarna Góra – Przełęcz Puchaczówka

time.png

2 dni

square.png

3 , 4 h

road.png

9 , 12 km

 

DZIEŃ 1

Igliczna (845 m n.p.m.) – jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Ziemi Kłodzkiej, do czego przyczyniło się sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości "Maria Śnieżna". Figurkę Matki Bożej przywiózł w 1750 r. z Mariazell mieszkaniec Wilkanowa i umieścił ją na  dorodnym buku pod szczytem. Uznano ją za cudowną, gdy burza w 1765 r. zniszczyła drzewo nie uszkadzając figury. Od tego czasu przypisuje się jej także cudowne uzdrowienia i wysłuchane prośby. W 1983 r. figurka zostałakoronowana przez papieża Jana Pawła II. Obecny Kościół wzniesiono w latach 1781- 1782.

DZIEŃ 2

Zn. niebieskie, dalej zielone; 7 km, 2 godz. 30 min. – trasa bardzo widokowa (zn. niebieskie prosto na Przełęcz Puchaczówka - 4 km, 1 godz. 10 min.).

Przełęcz Puchaczówka (864 m. n.p.m.) – oddziela Masyw Śnieżnika od grzbietu Krowiarek, wspaniałe widoki w stronę gór Złotych i Bardzkich, poniżej w Siennej ośrodek sportów zimowych. Czarna Góra (1025 m n.p.m.) – na szczycie wieża widokowa, na stoku stacja przekaźnikowa.