Projekt pn. „Historyczne wieże Pogranicza Kłodzkiego” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska

Długopole-Zdrój – Przełęcz Spalona – schronisko PTTK „Jagodna”

time.png

1 dzień

square.png

2:45 h

road.png

9 km

 

Z Długopola-Zdroju wychodzimy czerwonym szlakiem. Między Ponikwą a Autostradą Sudecką stromy odcinek. We wsi Ponikwa, jeden z najstarszych w Górach Bystrzyckich, barokowy kościół św. Józefa z XVIII w. i kamienna kapliczka z 1645 r. 
Przełęcz nad Porębą (690 m n.p.m.) – okolice bardzo widokowe, na południe i północ od przełęczy ukryte w zaroślach pozostałości dwóch małych schronów bojowych, budowanych przez Niemców w latach 30. XX wieku
Spalona to wieś położona pod Przełęczą o tej samej nazwie. Nazwa przełęczy i wsi Spalona wywodzi się najprawdopodobniej z wielkiego pożaru, który w 1473 r. przez sześć tygodni pustoszył lasy Gór Bystrzyckich. Przełęcz jest rozległą łąką na wierzchowinie Gór Bystrzyckich dzielącą je na dwie części: północną, tworzącą rozległe wierzchowiny, przedzieloną doliną Bystrzycy Łomnickiej i południową, tworzącą wąski łańcuch górski poprzecinanych dolinami, z najwyższym szczytem Gór Bystrzyckich - Jagodną (977 m n.p. m.). Spalona jest ważnym węzłem szlaków turystycznych. Z biegnącej przez Przełęcz "autostrady sudeckiej" rozciąga się piękna panorama na okoliczne pasma górskie i położone w dolinach miejscowości.
We wsi przy drodze, znajduje się schronisko "Jagodna", wybudowane w 1895 r. w miejscu przydrożnej karczmy. W pobliżu schroniska znajduje się stok z wyciągiem narciarskim.